Věštírna v Delfách

28. dubna 2008 v 16:03 | Ceraa |  záhady
O zařazení tohoto článku do rubriky záhady by se mohlo diskutovat...

Před věštírnou chrám Gai a poté Apollona, nyní delfskou věštírnou...
Neexistovala závažná situační nebo válečné rozhodnutí, neobešli se mnozí vládci bez rady věštkyně v Delfách. Nejslavnější místo se nazývalo Adyton a věštila zde bájná Pýthie.
A toto je z wikipedie, o tuto část článku mi moc nejde:
Před věštěním se musela vykoupat v kalském prameni, poté ji odvedli k dalšímu prameni, ze kterého se napila a získala tak věštecké schopnosti. Po skončení všech přípravných procedur ji odvedli do Adytonu. Nutno podotknout, že celou cestu k prameni, od pramene až do svatyně byla zahalena šátkem a šla v doprovodu kněží. Při samotné věštbě seděla Pýthie na trojnožce a z díry pod ní se řinul kouř z vavřínových listů a další stimulující kadidla. Čímž se dostávala do transu. Návštěvník obětoval medovník, který potom kněží prodávali za peníze. Bohatí platili více než chudí, ale zato pro ně Pýthie upadla do transu a odpovídala celými větami. Chudí se museli spokojit s prostým losováním, kde výsledek byl ano nebo ne. Upadání do transu bylo totiž nebezpečné. Stávalo se, že se Pýthie zbláznila či dokonce zemřela. Vždy se ve věštění střídaly dvě a třetí byla připravena zastoupit, pokud by se něco stalo.
Jde mi spíše o to, že záhada byla rozluštěna! Podle novodobých výzkumů to totiž byl ethylen, kterým se dostávaly do transu, a tak nejenže nevěděli, co jim říkají (stav transu), ale dokonce to pouze vyplynulo z okolností.. takže žádné zazraky se nekonají, zpět k realitě 8-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama